Späť

Women in Coffee - Sila žien v kávovom priemysle

Pridané: 29.4.2020 11:17:25 Počet zobrazení: 564

29 Apríl 2020

Jedným z dôkazov, že káva spája ľudí je aj súdržnosť farmárov po celom svete. Príkladom sú jednotlivé programy spoločnosti Capricornio Coffees v Brazílii, ktoré pomáhajú stovkám fariem prostredníctvom edukácie a inovácie, no najmä vďaka týmto programom môžu žiť farmári a ich zamestnanci plnohodnotným životom. Jedným za takýchto programov je aj ,,Women in Coffee".

Women in Coffee - Sila žien v kávovom priemysle

Hlavnou myšlienkou projektu ,,Women in Coffee" je posilnenie postavenia žien v Brazílii a taktiež v medzinárodnej kávovej komunite. Program pomáha ženám s presadením sa v podnikaní a tiež s uplatnením sa vo svete kávy od jej pestovania až po šálku. Silným emocionálnym zážitkom sú však samotné príbehy žien – farmárok. Tieto ženy sa zoskupujú a pomáhajú si pri pestovaní, zberoch a spracovaní úrody.

Neustále sa snažíme zvyšovať našu odbornosť a zároveň rozširovať našu kávovú rodinu. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo opäť spoznať skvelých ľudí, ktorý pestovanie kávy berú ako poslanie. Svojou pokorou a dlhoročnými skúsenosťami sú ozajstnými osobnosťami svetovej kávovej scény. Dovoľte predstaviť vám nových členov našej rodiny.

Flavia Saldanha Rodriguez

Spolu so svojím manželom Lusiom Saldanha Rodriguezom vlastní farmu Fazenda California, nachádzajúcu sa v meste Jacarezinho v brazílskom štáte Parana. Začiatky farmy boli veľmi náročné, nakoľko plantáž bola v zúboženom stave bez náznaku života. Okrem toho jediný, kto sa v tom čase rozumel káve bol Luizov starý otec, ktorý tragicky zahynul. Mladý pár zostal na všetko sám. Vďaka ich láske ku káve a zodpovednosti voči zamestnancom farmy sa im podarilo plantáž rýchlo postaviť na nohy a v súčasnosti patrí medzí najväčšie v rámci štátu Parana.

Káva od Flavie: BRAZIL ESTATE CALIFORNIA

Flavia Saldanha Rodrigues


Carolina Tiney Atalla

So svojou mamou vlastní farmu Fazenda Bananal, ktorá sa nachádza v brazílskom štáte Sao Paulo v regióne Sorocabana. Je štvrtou generáciou rodu Atalla, ktorá káve zasvätila celý svoj život. Dôkazom toho je aj múzeum ich rodiny plné starého náčinia, hračiek, fotiek a ďalších spomienkových predmetov. Farma má iba 9 zamestnancov, no na prvý pohľad vyzerá ako keby sa o každý centimeter budovy staral jeden človek. Útulné, čisté a zladené prostredie dýchalo typickou históriou Brazílie. Zaujímavosťou je, že kávovníky sú na plantáži zoradené od najmladších po najstaršie.

Káva od Caroliny: BRAZIL ESTATE OBATA

 Farma

Maria Helena Dumont Adams

Farma Fazenda Morada da Prata, nachádzajúca sa v brazílskom štáte Sao Paulo a v regióne Alta Mogiana má viac ako 140 ročnú tradíciu. Maria Helena je treťou generáciou, na ktorej je závislých viac ako 100 zamestnancov. V čase zberov počet zamestnancov narastá až na 500. Farmu vedie spolu so svojím synom. V minulosti patrila medzi najmodernejšie farmy v rámci celej oblasti a vypestovalo sa na nej už viac ako 5 miliónov kávovníkov. V 80-tych rokoch krajina zažila vážnu ekonomickú krízu a farma Morada da Prata sa venovala výlučne pestovaniu cukrovej trstiny a chovu dobytka. Až v roku 2011 sa farma začala znova venovať káve, pričom sa snažili o zlepšenie kvality, rešpekt a integráciu s prírodou. Okrem pestovaniu kávy sa na plantážach pestuje aj kukurica či sója.

Káva od Márie: BRAZIL ESTATE CATUAI

Maria Helena a kávovníková farma


Eloir I. Nogueira de Souza

Brazílsky štát Paraná sa nachádza v regióne Norte Pioneiro a je domov farmy SÍTIO SÃO LUIZ. Eloir bola prvou farmárkou, ktorej káva vyhrala súťaž kvality v meste Paraná. Táto skutočnosť, že sa podarilo prvý krát dopestovať vysokú kvalitu kávy žene, primäla aj ostatné farmárky k odvahe a inováciám na svojich farmách. Počet členiek projektu ,,Women in Coffee" sa z pôvodných 15 razom navýšil na 24 Ich kvalitnú prácu a snahu o neustále sa zlepšovanie ocenili aj odberatelia, pretože pridaná hodnota týchto kávovníkových zŕn, ktoré dnes produkujú tieto ženy, je omnoho vyššia.

„Na začiatku sme nevedeli nič o kvalite kávy. Neskôr sme začali s ručným zberom kávovníkových čerešní a očakávame, že predáme našu úrodu za lepšie ceny. Výsledky dosiahnuté v tomto roku určia smer a povedú naše kroky pre ďalšiu sezónu. "Eloir I. Souza

Káva od Eloir: BRAZIL MICROLOT SITIO SÃO LUIZ

Eloir farmárka

 

Video o farmárkach od Capricornio Coffees:

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info